Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Sadlers Wells Hattında Bilinmeyen Kol; NOT IMPOSSIBLE

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Sadlers Wells Hattında Bilinmeyen Kol; NOT IMPOSSIBLE
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı
Okunuyor Sadlers Wells Hattında Bilinmeyen Kol; NOT IMPOSSIBLE

Kan hatlarında zaman zaman ilginç açılımlar olur. Sadlers Wells hattı dediğimde sanırım Avrupa dışında ne durumda olduğu pek takip edilmez. El Prado üzerinden Amerika yaptığı açılımın geldiği nokta ortada.

Medaglia D’Oro, Kittens Joy oğulları ile ilerleyen yıllarda yeni açılımlar gelebilir. Ancak benim dikkat çekeceğim Sadlers Wells kolu daha önceki yıllarda da yazdığım Not Impossible olacak. Sadlers Wells / Secretariat eşleşmeli olan bu aygır yarış koşamamış olsa da aygır olarak şans verilmiş atlardandır. Yarış kariyeri olmadığı için çekilen kısrak sayısı sınırlı olan aygır buna rağmen az sayıda koşan tay içinde önemli başarılar gösteren Society’s Chairman, Not Bourbon, Impossible Time gibi taylar verince dikkat çekmişti.

Esnek Reklam Alanı
 

Society’s Chairman kariyerinde 5 yaşından sonra ilginç bir çıkış yapmıştır. Halton stakes galibiyeti ile başlayan süreç Gr.3 koşu plaseleri ile sürmüş, 7 yaşında ilk Gr.3 galibiyetini alan arıkan aynı yıl Shadwell Mile Gr.1 ikinciliği ile başarısını bir kademe daha yükseltmiştir.

 

8 yaşında açık yarış kazanamamış olsa da Maker’s Mile Gr.1 üçüncülüğü, Canadian Turf Stakes Gr.3 ikinciliği, King Edward Stakes Gr.2 üçüncülüğü bu arıkana 2012 yılında Shannondoe Farm’da aygır olarak görev yapmasının yolunu açıyordu.

Kanada pistlerinde başarılı olan bu atın yanında Not Impossible’in diğer tayı Not Bourbon da bu ülkede önemli bir koşu olan Queen’s Plate galibi olmuştur. Kanada Triple Crown yarışları bu yıl The Queen’s Plate (22 Ağustos), Prince of Wales Stakes (14 Eylül) ve Breeders’ Stakes (3 Ekim) yazılı tarihlerde yapılacak.

İlk yarışta kazanan Safe Conduct olmuştu. Bodemeister yavrusu olan bu arıkanın A.P.Indy akrabalığı taşıdığını not alalım. The Queens Plate önemli bir koşu olarak Kanada’da bizdeki Gr.1 yarışlar ile aynı statüdedir.

Safe Conduct

Geçmiş dönemlerde The Queens Plate kariyer peşindeki aygır adaylarının ziyaret ettiği koşulardan olmuş. Northern Dancer, Awesome Again, Victoria Park, New Providance, Flaming Page gibi Gr.1 galibi atların kazandığı bu koşu günümüzde aynı ilgiyi görmüyor. Yeri gelmişken söyleyeyim bunun iki nedeni var.

İlki 2006’dan bu yana koşu sentetik pistte yapılıyor. Eskiden kum pistte bu yarışta gücünü deneyen isimler şimdi sentetik piste alınan koşuya ilgi göstermiyor. İkinci neden ise yarışın Restricted yani Black Type olmayan açık koşulardan biri olması.

 

Bizdeki Gazi Koşusu gibi sadece yerli yetiştirme atların katılabildiği koşu doğal olarak Amerika yetiştirmesi isimlerin yer almadığı bir koşudur. Kanadalı yetiştiriciler özellikle Vice Regent – Deputy Minister – Awesome Again – Ghostzapper hattını eşleşmelerinde kullanmaktadır. Bu yarışta da oldukça etkili olan bu hattın son yıllarda kazanan isimleri Holy Helena (Ghostzapper), Shaman Ghost (Ghostzapper) olmuştur.

Bodemeister oğlu Safe Conduct’ın eşleşmesinde ise ikinci kısrak babasının Regal Classic olduğunu hatırlatayım. Regal Classic bir Vice Regent – No Class temsilcisidir. Yani demem o ki Always A Classic kızları ile Bodemeister eşleşmesi benzer bir sonuç yakalayabilir.

Konumuza geri dönecek olursak Sadlers Wells’in Kanada kolu Not Impossible’ın oğlu Not Bourbon 2008’de The Queens Plate galibi olarak önemli bir başarı yakaladı. Not Bourbon’un da aygır olarak Conquest Strate, Internal Bourbon, Javas Bourbon, Green Freedom, Indiantown Sunrise gibi stakes koşularda derece yapan tayları ile ilgiyle takip ediliyor.

Sadlers Wells’in bu kolundan bir aygır ülkemize gelir mi bilemem ama sürekli başkalarının üretim fazlalarını alarak yetiştiricilikte başarı aramanın doğru olmadığını düşünen biri olarak umuyorum gelecekte aygır üretip satan bir ülke oluruz.

Kanada’da dün yapılan Bull Page Stakes Society’s Chairman taylarının şovuna sahne oldu. İlk iki sırada yer alan aygırın tayları bakalım ilerleyen günlerde grup koşulara ilgi gösterecekler mi?

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Giriş Yap
Yazı Ekle