Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Authorized kızı AMBIVALED

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Authorized kızı AMBIVALED
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı
Okunuyor Authorized kızı AMBIVALED

Authorized ülkemize gelmeden önce koşan tayları ile beğeni kazanmış aygırlardan biriydi. Aygırın ülkemize Uluslararası koşu için gelen tayı AMBIVALENT Boğaziçi Koşusu’nda yer almış ve ikincilik elde etmişti.

Esnek Reklam Alanı
 

Ambivalent aynı yıl Pretty Polly Stakes Gr.1 galibi olması ile kariyerinde en yüksek düzeyde başarıyı yakalamış bir kısraktı. Darley’in yetiştirdiği bu kısrak bir yıl sonra Middleton Stakes Gr.2 galibi olması yanında Dubai Sheema Classic Gr.1 ve Coronation Cup Gr.1’de üçüncülük elde eden Ambivalent babasının ülkemize gelmesi ile daha çok ilgimizi çekecektir.

Ambivalent’in hara kariyeri sürüyor ve bu hafta Fransa’da yapılan Prix Vermille Gr.1’de kazanan TEONA (Sea The Stars) bu kısrağın yavrusudur. Böylelikle Authorized kızı Ambivalent harada Gr.1 galibi bir tay üreterek yetiştiricilerimiz için umut verici bir sonuç daha almış oldu.

Ambivalent’in anne hattına bakarsak 1-j familyasına mensup olduğunu görürüz. İrlanda yetiştirmesi olan Ambivalent’in annesi İngiltere yetiştirmesi olan Darrery’dir. Bu kısraktan önceki üç anne olan Flamenco – Santiago Sweetie – Santiago Lassie ise Amerikan yetiştirmesi atlardır.

Darrery’nin babası olan Darshaan Avrupa’da çok bilinen bir kısrak babasıdır. Nasrullah hattının Never Bend – Mill Reef – Shirley Heights kolunda olan bu aygırı Sadlers Wells ile olan uyumu oldukça yüksektir.

Bu pedigrinin ilgi çeken yanı ise ikinci anneden aşağıda yer alan isimlerdir. Vasat bir aygır kariyeri olan Dance Spell Ambivalent’in ikinci kısrak babasıdır. Bu aygırın annesi ise Gr.1 galibi Obeah (Cyane) olup 2-f hattının Persian Maid kolunda yer almaktadır.

Benim eşleşme analizlerimde çok bahsettiğim 2-f hattının FLY BY ME eşleşmesindeki önemi bir hayli fazla olup başka bir gün onu detaylı yazarım. Flamenco’nun kısrak babası olan Boldnesian’ın annesi Gr.1 galibi ALANESIAN için de uzun bir analiz yazısı yazılabilir.

Ambivalent’in Gr.1 galibi olmasında muhtemeldir ki Persian Maid / Alanesian etkisi bulunmaktadır. Pedigride bir kat daha aşağıya inersek Vertex kızı Santiago Lassie karşımıza çıkar.

Vertex’in baba hattı The Rhymer – St Germans ile Swynford’a ulaşmaktadır. Günümüzde artık çok az rastlanan bu kan hattının altında ise Gr.1 galibi kısrak AYSHA bulunuyor.

Aysha’nın Şili yetiştirmesi olması ve annesinin Şili, onun annesinin Arjantin ve onun annesinin de İngiltere yetiştirmesi olması bu anne hattının gelişiminde farklı ülkelerde başarılı olduğuna dikkat çeker.

Ambivalent’in harada ilk iki tayını Dubawi’den verdiğini görüyoruz. 2016’da verdiği AL HILALEE 3 yaşında Prix Hocquart Gr.2 galibi olmayı başarmıştır. Bu eşleşme Shirley Heights 4*4 akrabalık taşımasıyla bir kenara not alınsın.

İki yıl Dubawi’den sonra Sea The Stars’a çekilen Ambivalent ikinci Grup galibi tayını bu aygırdan vermiştir. Authorized’ın başarılı olan taylarına baktığımızda Danzig ile olan uyumu dikkat çekmekteydi zaten.

Authorized’ın 4, 5, 7 yaşında Gr.1 koşu kazanmış olan kazanç rekortmeni yavrusu Hartnell’in kısrak babası olan Anabaa bir Danzig oğludur. Ülkemizde Gr.1 galibi olan Bici Bici’nin kısrak babası olan Bertolini de Danzig’in oğullarından biridir.

2020 yılında Irish Derby Gr.1 galibi olan Authorized yavrusu Santiago’nun kısrak babası Cape Cross ikinci kısrak babası Anabaa’dır. Her iki aygır da Danzig hattı aygırlardır.

Santiago eşleşmesinde Authorized / Cape Cross olan eşleşme, Ambivalent’in Gr.1 galibi tayı Teona’da ise Sea The Stars (Cape Cross) / Authorized ters kombinasyondur. Benzerlik burada bitmiyor tabii ki Sea The Stars’ın anne hattı Urban Sea üzerinden Allegratta’ya uzanmaktadır. Santiago’nun anne hattı ise Wadyhatta – Thamarat – Al Ishq – Alles Les Trois ile Allegratta’ya ulaşmaktadır.

Teona ve Santiago benzer eşleşmeleri ile Türk yetiştiriciler için ışık yakmış olup bakalım bu referans ile Gr.1 galibi yakalayan atçımız olabilecek mi? Authorized’ın Gr.1 galibi olan temsilcilerinden biri de Etoile (Siyouni)’dır.

Etoile’ın 4*4 Danzig olmasını öncelikle dikkate almak gerekir. Etoile’ın annesi Milena’s Dream, Authorized / Anabaa eşlemeli olup buradan feyz almanız dileğiyle.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Giriş Yap
Yazı Ekle