Ana Sayfa Aygırlar, Haberler 9 Şubat 2019 2358 Görüntüleme

Mehmet Bora

Mehmet Bora

Mehmet Bora, Revoque isimli aygır ile Al Nasr kızı Princess Alina’dan olmadır. Yarış kariyerinde en başarılı yarışlarını kısa-orta mesafede koşan Mehmet Bora Misak-ı Milli Gr.3’ü 1300 metre çimde kazanıp, 1200 metre çimde Prof.Tevfik Başer Gr.3’te ikinci, 1200 metre çimde İsimsiz Gr.2 koşuda yine ikinci olurken sprinter bir at olduğunu göstermiştir.

 

Mehmet Bora’nın 1600 metre çimde Vehbi Koç Gr.3 ikincisi ve 1400 metre kumda Başkent Koşusu Gr.3 üçüncüsü olması yine 1400 metre çimde Şadi Eliyeşil KV8 Koşusu üçüncüsü olması da orta mesafeli koşularda da etkili olduğunu göstermiştir.

 

Mehmet Bora’nın bu mesafelerde etkin bir koşu atı olması babası Revoque’un performansı ile benzerdir. Revoque koşu kariyerine 27 Temmuz 1996’da başlamıştır. Ascot pistinde ilk yarışını kazandıktan sonra York’ta 1400 metrede Class 2 galibi olmuştur. Bu yarış sonrasında Fransa’ya gönderilen Revoque Longchamp pistinde Prix de la Salamandre Gr.1’de kazanarak 3’te 3 yapmayı başarmış. İki yaşlı olarak 4’üncü yarışını bir kez daha Longchamp’ta koşan Revoque, Grand Criterium Gr.1’de Majorien önünde kazanarak iki yaşlılığında geçilmemiştir.

 

Mehmet Bora’nın taylarından Armondo’nun da iki yaşlı dönemde gösterdiği performans büyük babası Revoque’a benzemektedir. Revoque üç yaşlı döneminde ilk yarışını Greenham Stakes Gr.3’te koşmuş baş farkla Yalaietanee’ye kaybederek ilk mağlubiyetini almıştır. Bu koşudan sonra İngiltere’nin en önemli klasiklerinden olan 2000 Guineas Gr.1’de (Erkek Tay Deneme muadili) koşan Revoque dönemin şampiyon atı Entrepreneur arkasında ikinci kalmıştır.

 

Revoque performansı ile hem Mehmet Bora’nın hem de bu aygırın yavrularının kısa mesafeye olan yatkınlıklarının kaynağı gibi gözüküyor. Çünkü bu aygırın babası olan Fairy King koşu hayatında sadece bir kez yarışıp dereceye girememiş ve aygırlık kariyerinde de mesafeye dayanım gösteren atlar üretmiştir.

 

Fairy King’in yarış hayatında başarı gösterememiş bir at olmasına rağmen aygır olarak denenmesinin nedeni ünlü Sadler’s Wells ile ana-baba bir kardeş olmasındandır. Fairy King’in başarılı tayları arasında Falbrav, Oath, Helissio, Encosta De Lago, Turtle Island, Almushtarak, Second Empire, Victory Note ilk akla gelenlerdir.

 

6 milyon dolardan fazla kazanç yapan Falbrav aygırın en parlak tayıdır. Koşu hayatı ilginç olan bu arıkan İtalya’da Derby ikincisi olduğu üç yaşlı döneminde hep iyi koşan ama ciddi koşular kazanan bir isim değildi. 4’lü döneminde sınıf atlayan Falbrav, Premio Presidente Della Republica Gr.1, Gran Premio Di Milano Gr.1 galibiyetleri ile en ciddi başarılarını yakalamıştır.

 

Ama Sadlers Wells ve öz kardeşi Fairy King yavruları için daha belirgin olan üçlü dönemden sonra gelişim gösterme durumu dikkate alındığında bu başarıların devamı beklenmeliydi. İtalya dışına çıkan ve ortaklarından biri Yoshida olan Falbrav Fransa’da iki koşuya katılır. Prix Foy Gr.2 üçüncüsü olan Falbrav daha sonra Avrupa’nın en prestijli yarışı olan Prix de l’Arc de Triomphe Gr.1’de koşar.

 

Babası Fairy King ünlü Northern Dancer’ın oğludur. Dolayısıyla Falbrav kum pistte ciddi bir kariyer yapmış olan bir ismin, Northern Dancer’ın torunudur. Falbrav’ın annesi ise Slewpy kızı Gift Of The Night’dır. Slewpy’nin babası ise bir başka kum şampiyonu olan Triple Crown galibi Seattle Slew’dir. Falbrav’ın kum pistin iki büyük şampiyonunun çaprazlaması ile yetiştirilmiş olmasına rağmen çim pistte ve mesafeli koşularda başarılı olması ilgi çekicidir.

 

Falbrav, Fransa’daki yarışından sonra Japonya’ya gitmiştir ve Gr.1 Japan Cup’ta kazanarak kariyerini başka bir noktaya taşımıştır. Falbrav’ın bu yarışta jokeyi İtalyan asıllı bir binici olan Dettori’dir ve ilk kez binmiştir. Dettori kariyerinin son yarışında da bu ata binmiştir ve Hong Kong Cup Gr.1’i kazanmıştır. Falbrav 2003 yılında Longchamp, Sandown, Ascot ve York pistlerinde 4 Gr.1 yarış daha kazanmıştır.

 

Japonya’da aygırlık yapan Falbrav’ın kariyeri Fairy King’in aygır olarak potansiyelini göstermiştir. Fairy King’in bir başka şampiyon temsilcisi ise H.Cecil’in çalıştırdığı Oath’dır. Önce Japonya daha sonra Hindistan’da aygırlık yapan bu at İngiltere Derby galibidir.

 

Fairy King’in aygır olan taylarından biri de Turtle Island’dır. Bu yavrusu iki yaşında Phoenix Stakes Gr.1, üç yaşında Irish 2000 Guineas Gr.1 galibi olmuştur. Güney Afrika’da aygırlık yapan Almushtarak aygırın mesafeye yatkın temsilcilerinden biriydi. Fransa’da Poule d’Essai des Poulains (French 2000 Guineas) Gr.1 galibi olan Victory Note ülkemizde de tayları koşan Fairy King oğullarından biridir.

 

Fransa’da koşan Fairy King taylarından biri de Grand Criterium Gr.1 galibi olan Second Empire olup bu aygırın da tayları ülkemizde yer almışlardır. Fairy King eşleşmelerinde en dikkat çeken nokta Falbrav gibi şampiyon bir ismi üreten kombinasyonundur. Slewpy isimli kısrak babası Fairy King’in bir başka şampiyon yavrusu Helissio’nun da pedigrisinde görülür.

 

Helissio, koşu hayatına geç ama başarılı bir giriş yapmıştır. Üç yaşlı döneminde Mart ayında ve 2000 metrede ilk yarışına çıkan Helissio üst üste üç yarış kazanmıştır. Bu koşulardan biri Prix Lupin Gr.1’dir. İlerleyen dönemde Prix de l’Arc de Triomphe Gr.1’de Pilsudski önünde kazanan Helissio, bu yarıştan sonra Japonya’ya gitmiş ve Singspiel’in kazandığı Japan Cup’ta üçüncü kalmıştır.

 

Fairy King’in en fazla kazanç yapan taylarını Slewpy kızlarından vermiş olması Mehmet Bora için Ocean Crest kızlarını iyi bir eşleşme adayı haline getirir. Çünkü Ocean Crest’in annesi olan S S Aroma ile Slewpy ana-baba bir öz kardeştir.

İlginizi çekebilir

Çanakkale Zaferi Koşusu

Çanakkale Zaferi Koşusu

Tema Tasarım | AnatoliaWeb