Ana Sayfa Genel, Gündem, Haberler 30 Ağustos 2021 102 Görüntüleme

GUFO’dan SWORD DANCER Gr.1 Galibiyeti

Değerli yetiştiricilerimizden Recep Avşar’ın yurtdışından getirdiği kısraklardan biri olan LIL MISS MOXIE Shaniko – Floy orijinlidir. Daha önceki dönemlerde Floy’un Amerika’da koşan taylarından Hogy (Offlee Wild) için çeşitli haberler yapmıştık. Hogy oldukça ilgi çekici atlardan biriydi. Çünkü 2 yaşında stakes galibi olmuş bu at 4 yaşında ilk Gr.3 birinciliği alsa da her yıl açık koşularda bu başarısını tekrar edecek koşular yapmıştı.

8 yaşında Gr.3 Kentucky Downs turf Sprint galibi olan Hogy 9 yaşında ise Canadian Turf Stakes Gr.3 galibi olurken adeta ikinci baharını yaşamaktaydı. 10 yaşında bile stakes koşularda derece yapan bu atın şimdiki yeri Old Friends kapsamında 2019 Haziran’da yerleştirildiği Kentucky’dir.

Hogy’nin bu performansı sonrasında Artie Schiller’den olan tayı ile Lil Miss Moxie’nin oğlu Yamato ülkemize getirilmişti. Kısrağın ülkemizde doğan tayı King Avşar’ın babası Jimmy Creed’dir. 2020 doğumlu olan tayının babası ise General Quarters’dır.

Hogy ve Lil Miss Moxie’nin kardeşi olan Gufo ise çok farklı bir performans ortaya koyarak dikkatleri bir kez daha bu hatta çekti. Declaration Of War oğlu olması ile ülkemizde koşan Final Dance için acaba mesafe tutar mı sorularına şimdiden cevap verecek bir eşleşmeye sahip olan Gufo şimdiye kadar 12 koşuda yer aldı ve ilk üç dereceden aşağı inmedi.

12 yarışında 7 birincilik elde eden tay 2 kez ikinci 3 kez üçüncü oldu ve kazancını 1.138.782$’a yükseltti. Geçtiğimiz yıl 3 yaşlı olarak Belmont Derby Invitational Stakes’i 2000 metrede çimde kazanan tay bu yıl 2400 metrede Sword Dancer Stakes Gr.1 galibi oldu.

Bu sonuçlar ile uzun mesafede Declaration Of War taylarının hanesine Gr.1 referansı daha yazıldı. Arif Kurtel’in sahibi olduğu FINAL DANCE’in şimdiden Gazi Koşusu favorisi olduğunu söylemek belki erken ama yerinde olacaktır. Anne hattının çim piste yatkın atlar üretiyor olması Lady Joanne, Shackleford gibi Gr.1 atları ile güçlü bir hat olması Final Dance için önemli referanslar. Tayın kendi eşkali de oldukça güçlü ve farklı olunca beklentimiz de doğal olarak artmaktadır.

Şair Gençer O.

İlginizi çekebilir

İZ BIRAKAN KISRAKLAR II

İZ BIRAKAN KISRAKLAR II

Tema Tasarım | AnatoliaWeb