Ana Sayfa Genel, Haberler 30 Ağustos 2021 100 Görüntüleme

Çanakkale Zaferi Koşusu

3 yaşlı Arap taylarının en önemli yarışlarından olan Çanakkale Zaferi Koşusu, bu yaş grubundaki atların bu yılki ilk Gr.1 mücadelesi olarak gerçekleştirildi.

Taylar daha önceki dönemlerde Kazım Karabekir Koşusu ile ilk ciddi karşılaşmalarına çıkmıştı. Bu koşuyu Sedat Dağyudan’ın sahibi olduğu Sertberk kazanmış Sabri Dağyudan’ın sahibi olduğu Kır Ejder ise ikinci olarak tamamlamıştı.

Bu koşusundan sonra Kır Ejder Ankara’da kum pistte yer almış Kazancı’nın kazandığı koşuda Deniz Şövalyesi ardında üçüncülük elde etmişti. Kum pistte istediği sonucu alamayan Kır Ejder daha sonra İstanbul çimine dönüş yapmıştı ve Rüzgar 30 adına yapılan yarışı koştu.

Kır Ejder’ın bu koşudaki en ciddi rakibi çim ve sentetikte koşu kazanarak çıkış yapan Canmete’ydi. Bu karşılaşmadan galip ayrılan Kır ejder olurken Canmete ikinci çim yarışından ikincilikle ayrılmaktaydı.

Daha sonrasında Canmete için Ankara’da 1400 metrelik Karacabey Tarım İşletmesi Koşusu seçildi. Mesafenin uzaması ve ilk kez çıktığı piste rağmen Canmete Adıvar isimli rakibi önünde kazanarak ilk grup yarış galibiyetini aldı.

Bu yarış sonrası Canmete ile Kır Ejder Çanakkale Zaferi Koşusu’nda karşı karşıya geldiler. Canmete’nin 1 boy kadar oyalanırken hızlı başlayan Kır Ejder hemen liderliği aldı.

26.83 ile geçilen ilk 400 metreden sonra Toramankaya daha yüksek bir tempoya çıktı ve gelip liderliği aldı. 39.23 – 51.90 – 1.05.09 ile ilk 1000 metre geride kalırken Toramankaya’nın sert bir tempo benimsemesi gerideki isimlerin de etkilenmesine neden oldu.

Kır Ejder ikincilikte ilerlediği koşuda son 400 sonrası hamlesini yaptı ve tekrardan liderliği aldı. Toramankaya ona rakip olmayı istedi ama gücü tükenince geriledi. Kır Ejder ritmini bulup son 200’e geldiğinde Deniz Şövalyesi ikinciliğe yerleşti. Son metrelerde sıralamayı etkileyecek bir atak çıkmayınca Kır Ejder 1.44.80 ile kazanıp yüksek temponun sonucu iyi bir dereceye imza attı.

Deniz Şövalyesi ikinci, Romenos üçüncü, Adıvar dördüncü olurken Canmete yarışı beşinci olarak tamamladı. F.Sedat Dağyudan tarafından yetiştirilmiş olan Kır Ejder Berksoy ile Alburak yavrusu Lemankızı’ndan yetiştirilmiştir.

Lemankızı’nın babası olan Alburak Albatur ile K.Irak 47’den olmadır. İkinci anne Leman ise Volga II ile Nazıma 38’den yetiştirilmiştir.

Tema Tasarım | AnatoliaWeb