Ana Sayfa Aygırlar, Genel, Haberler 1 Eylül 2018 2502 Görüntüleme

İZ BIRAKAN KISRAKLAR II

İZ BIRAKAN KISRAKLAR II

Geçen ay sizlere aygır olarak ikiden fazla yavrusu olan kısraklar arasında yapılmış olan bir çalışmayı sunmuştum. Analize konu durum 5 ve daha fazla Gr.1 galibi üretmiş aygırları veren kısraklardı. İlk sırada Fairy Bridge isimli kısrak yer almaktaydı ve bu kısrağın üretimi olan Sadlers Wells ve Fairy King ile ilgili örnekleri de görmüştük.

 

Söz konusu listede ikinci sırada yer alan kısrak URBAN SEA’dir. Koşu kariyeri gibi hara kariyeri de muhteşem olan Urban Sea aktif aygır temsilcileri ile günümüzde en fazla konuşulan birkaç kısraktan biridir. Marystead Farm tarafından yetiştirilmiş olan Urban Sea 1989 doğumludur. Kariyerine 11 Eylül 1991 tarihinde başlayan Urban Sea 1400 metrelik bu koşudan ikincilik çıkarmıştır. 4 Ekim’de ikinci startını alan kısrak bu kez 1600 metrede ilk birinciliğini elde etmiştir.

 

Sonraki dönemde Fransa’da Listed, Gr.3 düzeyli üç yarış koşmuş arkasından Almanya’da Gr.2 yarışa gitmiştir ama bu yarışlarda birincilik görememiştir. Almanya’da girdiği yarış Dişi Tay Deneme muadili Arag Preis 1000 Guineas olup elde ettiği üçüncülük dikkate değerdir. 3 yaşlı olarak yakaladığı ilk ciddi başarısı 31 Mayıs’ta ilk kez uzun mesafeyi test ettiği 2000 metrelik Prix de la Seaine (Listed) koşusu galibiyeti oldu.

 

Urban Sea şansını Fransa Kısrak Koşusu olan Prix Diane Hermes’de denemiş ancak başarılı olamamıştır. Yine 2000 metrede kazandığı Piaget D’Or (Listed) yarışı sonrasında Prix Vermeille (Gr.1) üçüncülüğü çıkış yapmış daha sonra Kanada’ya giderek E.P.Taylor Stakes’te koşmuştur. Gr.2 düzeyli bu yarışta Hatoof arkasında ikinci kalan kısrak 1992 yılını Santa Anita pistinde Yellow Ribbon Invitational Stakes’te tabela dışı kaldığı koşusu ile kapatmıştır.

 

1993 yılı bu efsane kısrağı tarihe geçiren başarıları getiren yıldır. Yıla Saint Cloud pistinde Prix Exbury Gr.3 galibiyeti ile başlayan Urban Sea Prix Jean de Chaudenay-Grand Prix du Printemps (Gr. 2)’de tabela dışı kalsa da bu yarışı ilerleyen haftalarda gösterdiği performans ile hatırlanmadı.

 

Ascot pistinde karşılaştığı Placerville’e Prince Of Wales’s Gr.2’de geçilirken C.Asmussen bu kısrağa ilk kez binmişti. Devamlı binicisi Boutin’den sonra W.R. Swinburn ile birkaç koşan Urban Sea uyum sağladığı jokeyi açana bulmuş muydu?

 

Asmussen ile katıldığı ikinci yarışında Prix du Fonds Europeen de l’Elevage (Listed) galibi olan Urban Sea kariyerinde bir ilki başararak üst üste kazanmayı bir sonraki Prix Gontaut-Biron (Gr.3)’de yine Asmussen ile yaptı. Form durumu harika olan bu al kısrak kariyerindeki en önemli eksiği olan Gr.1 galibiyetini arıyordu. Programda yer alan yarışlar arasından en zorlusu seçildi. CIGA sponsorluğundaki Prix de l’Arc de Triomphe (Gr.1)’e tam 23 at katılmaktaydı.

 

T.Jarnet’nin bindiği Intrepidity bu yarışta 3.80’lik oranı ile favoriler arasında girmekteydi. M.Roberts ile Opera House aynı oranla yer alıyordu çünkü Intrepidity’nin ekürisiydi. P.Eddery’nin Wemyss Bight ve W.Carson’lı Armiger yarışın diğer ekürileriydi ve oranları 4.00’tü. F.Dettori 3 numaralı Misil ile koşuya katıldı ve 9.40 ganyana sahipti. Almanların meşhur atı Platini 43.70, aygırlık yapan Ezzoud 60.20, White Muzzle 56.80’lik oranlar ile yarışta yer alan tanıdık isimlerdi.

 

Üç yarıştır çok iyi bir ekip olan Urban Sea ve Cash Asmussen’in birlikteliği Asmussen’in bu koşuda Hernando’ya binmesi ile son ermiştir. 4.00’lük oranı ile favorilerden olan Hernando yanında Urban Sea 35.60’lık ganyanı ile bir hayli sürprizde değerlendiriliyordu. Urban Sea’nin biniciliğini bu koşuda Eric Saint-Martin yapmıştır. Ön grupta koşan Urban Sea uzun süre koşuyu altıncı sırada götürmüş rahat aksiyonları ile kalabalık içerisinde dikkatli izleyiciler hemen kendisini fark etmiştir. Özellikle acele etmeyen ve rakipleri son 800’den itibaren dışarıdan doldurup öne çıkmaya çalışırken sprinte 150 metre daha sabredip sonra kalkan Eric Saint-Martin düzlükte bariyer dibinde iyi yerden doğru zamanda atını hücuma geçirmiştir. Oldukça gayretli gözüken Saint-Martin adeta kusursuz binmiş ve Japonya’da aygırlık yapmış olan koşunun sürpriz ismi White Muzzle’ın sprintine karşı koyarak kazanmıştır.

 

Urban Sea’yi tarihe geçiren bu yarıştan sonra kısrak Japan Cup (Gr.1), Prix d’Harcourt (Gr.2), Prix Ganay (Gr.1), Ever Ready Coronation Cup (Gr.1) gibi önemli yarışları koşarak kariyerini noktalamıştır. 1993’ün son yarışı Japan Cup olmuş Urban Sea bu yarışta derece yapamamıştır. 1994 yılına Prix d’Harcourt’ı kazanarak başlamış ve sonrasındaki iki Gr.1 yarışta tabela ile ayrılmıştır.

 

Urban Sea’yi ilerleyen dönemde bir kez daha zirveye çıkartan bu kez verdiği taylar olmuştur. Haraya alınan kısrak Fransa’da oldukça rağbet gören Bering, Lammtarra gibi aygırlara öncelikle çekilmiştir. Bering’in Prix de l’Arc de Triomphe koşusunda Dancing Brave ardında ikinci ve Prix Du Jockey Club Gr.1 (Fransa Derby) galibi olduğunu hatırlatırım. İkinci aygır seçimi olan Lammtarra ise efsane isimlerden biridir. Nijinsky II oğlu olan Lammtarra kariyerinde sadece 4 koşuya girmiş ve hepsini kazanmıştır. Saeed Maktoum al Maktoum’un sahibi olduğu bu at 1994 yılında Newbury’de Listed bir koşu ile kariyerine başlamış ve kazandığı bu yarış sonrası 1995 Epsom Derby’e kadar beklemiştir. İkinci startında Derby’i kazanan Lammtarra aha sonra King George VI & Queen Elizabeth Diamond Stakes (Gr.1)’i de kazanmıştır. Lammtarra inanılmaz bir kariyer yapmaktadır ve bir sonraki hedefi olan Trusthouse Forte Prix de l’Arc de Triomphe (Gr.1)’deki zaferi ile benzeri görülmemiş bir geçilmezlik serisi ile kariyerini tamamlamıştır.

 

Urban Sea gibi Arc kazanmış bir kısrak ile Lammtarra eşleşmesi Melikah isimli kısrağı üretmiştir. Melikah yavruları günümüzde koşmakta olup bunlardan Masterstroke (Monsun)  Gr.2 galibi olup Prix de l’Arc de Triomphe (Gr.1) üçüncülüğü bulunmaktadır. Melikah’ın bir diğer başarılı tayı ise Cape Cross’dan verdiği Gr.3 galibi Moonlight Magic’tir.

 

Urban Sea’nin harada ilk iki yıldan sonra ziyaret ettiği aygır efsane isim Sadlers Wells olmuştur. 1998’de ilk eşleşmeden Galileo, 1999’da ikinci eşleşmeden Black Sam Bellamy yetişmiştir. Sonraki iki yıl Atticus, All Too Beatiful bu eşleşmenin sonuçları arasına eklenmiştir.

 

Urban Sea kendi kariyerinde elde ettiği Arc zaferi ile zirveye çıkmıştı. Ancak oğlu Galileo bu yarışı koşamadan kariyerini tamamlamıştır. Acaba yer alsaydı kazanır mıydı? Bu sorunun cevabı hep merak edildi. İkili döneminde sadece Maiden bir yarış koşan Galileo üç yaşlı olarak hem İngiltere hem de İrlanda derbilerini kazanmış özel bir yarış atıydı. İlk 6 yarışının tamamını kazanan Galileo İrlanda Champions Stakes’te ilk kez geçilmiş kariyerinin son yarış olan Breeders Cup Classic’te ise tek kum yarışında tabela yapamamıştı.

 

Galileo harada inanılmaz işler başarmıştır. Taylarının elde ettiği sonuçlar gerçekten etkileyicidir. 436 stakes performans yapan yavrusu olan aygırın 170 grup galibi tayı bulunuyor. Bunlardan 70 tanesi Gr.1 galibi olmayı başarmış atlardır. Urban Sea’nin aygır oğulları arasında Gr.1 galibi üreten başka isimler de mevcut ancak Galileo’nun gösterdiği başarı yanında dikkat çekemiyorlar. Galileo’nun kazanç bakımından da tayları başarılıdır. Tam 32 yavrusu 1 milyon sterlinden fazla kazanç yapmayı başarmıştır.

 

Galileo ile öz kardeş olan Black Sam Bellamy ise İtalya ve İngiltere’de koşu kazanmış Almanya’da yaptığı aygırlık kariyerinde sadece 1 Gr.1 galibi üretmiştir. Urban Sea’nin haradaki üretimleri arasında Gr.1 galibi olan tek dişi My Typhoon’dur. 2005-2007 yıllarında çeşitli başarılar elde eden bu kısrak Giants Causeway’den olmadır ve diana Stakes Gr.1 galibidir.

 

Urban Sea’nin en fazla kazanç yavrusu Galileo değildir. Kısrağın Green Desert ziyaretlerinden sonra harada bu aygırın iki oğluna da eşleştiğini görüyoruz. İlk olarak Cape Cross’a çekilmiş Sea The Stars’ı daha sonra Invincible Spirit’e çekilmiş Born To Sea’yi vermiştir.

 

Sea The Stars 9 yarışlık kariyerinde yarış efsaneleri arasına girmeyi başarmıştır. Kardeşi Galileo’nun ilk 6 yarışını kazanma başarısını belki ilk Maiden koşusunda 4’üncü kalınca yapamadı ama kariyerinin geride kalan tüm yarışlarını kazanarak muhteşem bir kariyere imza attı.

 

Urban Sea’nin sahibi olan David Tsui bu kısrağından yetiştirdiği Galileo’yu satmıştı. Ancak kısrağın son iki yavrusu olan Sea The Stars ve Born To Sea’nin sahibi aileden Christopher Tsui’dir. Ailenin daha önceki taylara göstermediği sahiplik ilgisini Sea the Stars’a göstermesinin acaba neden neydi?

 

Sea The Stars kariyerinde annesi Urban Sea gibi Qatar Prix de l’Arc de Triomphe (Gr.1) galibi olmayı başarmıştır. İngiltere derbisi olan Investec Epsom Derby (Gr.1) galibi de olan Sea The Stars ayrıca Tattersalls Millions Irish Champion Stakes (Gr.1), Juddmonte International Stakes (Gr.1), Coral Eclipse Stakes (Gr.1), Stanjames.com Two Thousand Guineas (Gr.1), Juddmonte Beresford Stakes (Gr.2) koşuları galibidir.

 

Sea The Stars hara kariyerinde 8’i Grç1 galibi olmak üzere 25 grup koşu galibi üretmiştir. Oaks galibi Taghrooda, Alman Derby galibi Sea The Moon ve İngiltere-İrlanda çifte derbi galibi yavrusu Harzand aygırın en dikkat çeken yavrularındandır.

 

Urban Sea gelecek 50 yılın eşleşmelerinde başta Avrupa olmak üzere tüm dünyada etkili olacak aygır ve kısraklar üretmiş olup bu kısrak üzerine yapılacak akrabalıklar ilerleyen yıllarda öne çıkan bir eşleşme yöntemi olacaktır.

Tema Tasarım | AnatoliaWeb