Ana Sayfa Genel 1 Temmuz 2018 1949 Görüntüleme

Gazi Koşusu Pedigri Detayları

Gazi Koşusu Pedigri Detayları

1 Avukat: Bugüne kadar yaptığı istikrarlı koşular ile dikkat çeken Avukat’ın babası Rey De Cafe olup bu aygır çim pistte iyi koşmuş 1600-1800 metrede Gr.3 düzeyli yarışlar kazanmıştır. Avukat’ın kısrak babası olan Shakespeare ise 2400 metre çimde Gr.1 kazanmış bir aygırdır. Bu aygırın annesi şampiyon kısrak Lady Shirl de 2000 metrede Gr.1 galibi olduğundan Avukat’ın mesafeye yatkınlığı kısrak babasından kaynaklı olacaktır. Ayrıca Shakespeare’in babası Theatrical’in 2400 metre şampiyonu olduğu unutulmamalıdır.

2 Cankılıç: Kuvvetli bir anne hattından gelen Cankılıç Gazi Koşusu’nda en fazla merak edilen taylardan biridir. Bu tayın babası Dai Jin Almanya’da yarış yaşamında 2200 metrede Union Rennen Gr.2, 2400 metrede Banking Pokal Gr.1 ve 2400 metrede Alman Derby Gr1 galibi olmuştu. Bu aygırın taylarından Temsil’in de Gazi ikinci olduğu düşünülürse babadan mesafeye olan yatkınlığı ortadadır. Diğer yanda Cankılıç’ın annesi olan Amaya bir Sri Pekan kızı olup başarılı kısrak Shot Stopper’ın yavrusudur. Shot Stopper başta aygırlık yapan Argaeus olmak üzere Charger, Cannon, Gesi (Nuhbaba’nın annesi), Kayla, Golden Leaf (Suzi Gold’un annesi), Soylu gibi tayları vermiştir. Bu atlardan Cannon 2400 metrede Gazi üçüncüsü, 2800 metrede Ankara Koşusu ikincisi olmuştur. Bu atın 2400 metrede Büyük Taarruz Koşusu Gr.2 galibi olduğu da dikkate alınırsa Cankılıç hem babadan hem anneden mesafeye çok yatkındır.

3 Civanım: Ülkemizdeki en başarılı aygırlardan Victory Gallop’un yavrusu olan Civanım yarış performansı ile dikkat çeken atlardan biridir. Victory Gallop 2400 metrede Belmont Stakes galibi bir aygırdır. Ancak uzun mesafe çimde Grup koşu galibi tay sayısı fazla değildir. Civanım’ın kısrak babaları Perfect Storm, Danehill Dancer ve Indian King daha çok 1200-1600 metrede başarılı aygırlardır.

4 Distant Shining: Orta mesafede ciddi performans yapan Luxor tayları arasında Gazi şampiyonu Graystorm ilave olmuştu. Distant Shining’in babadan dolayı mesafeye yatkınlığı olduğunu söylemek zor. Ancak Yavuz Star’ın pedigrisine bakarsak 5*5 Ribot akrabalığı olduğunu gördüğümüz gibi Distant Shining de 5*5 Ribot akrabalığına sahiptir. Rakiplerine göre daha az istirahat dönemi olması bakalım nasıl etkileyecek.

5 Fire And Smoke: Anne hattı Lady Winborne üzerinden Priceless Gem’e ulaşan bu tay çok kuvvetli bir pedigriye sahiptir. Kısrak babası Unbridled soy kurucu bir aygır olup Kentucky Derby Gr.1’i 2000 metrede kazanmıştır. tayın babası Cowboy Cal ise çim pistte başarılı bir orta mesafe atıydı. 1600-2000 metrede başarılı olan bu aygırın tayları da genelde orta mesafede başarılı olmuştur.

6 Ganando Solo: Son iki koşusunda mesafe tecrübesi yaşayan bu tay 2100’de Büyük Kulüp galibi olmuştu. Tayın babası Church Pictures aygır babalığı vasfı olan Distant Relative’in oğludur. Bu aygırın yavrularının start aldıkları 114 koşuda 2100-2200 metrede katıldıkları koşu sayısı sadece 3’tür. Just Win, Summer Pictures veya Ganando Solo 1900-2100 metrede koşu kazanmıştır. Uzun mesafeye yatkınlığın mümkün olduğunu görüyoruz çünkü Church Pictures’ın kısrak babası High Top olup bu aygır Top Image, My Top, Colorspin, Top Ville gibi isimlerle mesafe deildiğinde ilk akla gelen isimlerden biridir. Ayrıca Ganando Solo’nun kısrak babası Galetto 2100 metrede Gr.1 kazanmış olup 2400 metrede Fransa Derby Gr.1 üçüncüsüdür.

7 Hep Beraber: Bu tay Erkek Tay Deneme şampiyonu olarak piste çıkacak. Tayın babası Scream To Scream’in kendisi mesafeli koşularda tempo yarışı yapabiliyordu. Taylarından Kopenhag ve Xchanger 2400 metrede, Xdrive 2200 metre çimde kazanmıştır. Hep Beraber’in kısrak babaları olan Sports Hero, Woodborough, Absalom ise mesafeye yatkın olmaktan çok 1000-1600 metrede başarılıdır.

8 Katma Değer: Tayın babası Win River Win daha önce Gazi kazanmış babalardan biridir. Blaze To Win, Enyalios, Zafer Ateşi gibi mesafe tutan tayları ile babadan mesafeye yatkın olan Katma Değer’in annesi ise Banko II isimli aygırın kızı Alize’dir. Banko II ise koşu kariyerinde son yarışını Sait Akson’da koşmuş ve üçüncü kalmıştır. Harada ise 3000 metrede kazanan Çilli Çocuk, 2400 metrede kazanan Homemade, Harika Güzel, Banko Baby, Çilli Çocuk, 2200 metrede kazanan Homemade, Çilli Çocuk ve Almelek ile mesafeye son derece yatkın isimler üretmiştir. İkinci kısrak babası Pivotal olan bu tayın üçüncü kısrak babası Pharly olup bu aygır 2800 ve uzun mesafelerde başarılı taylar vermiştir. Katma Değer hem babadan hem anneden uzuna çok yatkın gözüküyor.

9 Keremito: Ankara’da Mehmet Akif Ersoy Koşusu galibi olarak bir anda dikkatleri üzerine çeken Keremito Gazi’nin favorilerinden biri olacak. Tayın babası Banknote meşhur bir aileden gelmekte olup taylarının çim pistte ve mesafede başarılı olması bundandır. Suzi Gold ve Tarsus Beyazı gibi Kısrak Koşusu galibi kızları ile Banknote mesafeye yatkın taylar vermektedir. Keremito’nun kısrak babası Diesis ise 1200-1400 metrede şampiyon bir kısa mesafe atıydı. Keremito’nun ikinci kısrak babası Lear Fan ise 1400-1600 metrede başarılı olmuştur. Lear Fan’in tayları ise mesafeye yatkın olmaktadır. Keremito’nun üçüncü kısrak babası da İngiltere Derby galibi Empery olduğundan pedigrisi mesafeye oldukça yatkındır.

10 Kobra: Başarılı koşu hayatı sonrasında erken dönemde kaybedilen değerli aygır Kurtiniadis’in tayı olan Kobra’nın farklı bir pedigrisi var. Kısa-orta mesafeye yatkın atlar üreten Ahonoora üzerine 4*5 akraba olan bu tay 2100 metrede iki KV koşuda ikincilik yaptı. Kısrak babaları Sri Pekan ve Shinko Forest’in de mesafe başarıları 1200-1600 metredir.

11 Mekiskir: Start problemi nedeniyle Gazi Koşusu’nda ne yapacağı merak edilen bu tay üç yavrusu bu koşuda yer aşacak olan Win River Win’in taylarından biridir. Anne hattının Regal Gleam gibi kaliteli bir kısrağa çıkan bu tayın kısrak babaları Perfect Storm, Royal Academy ve Damascus’tur.

12 Mister Görkem: Üst üste kazandığı iki çim koşu ile bir anda Gazi favorileri arasına giren Mister Görkem Powerscourt’un oğludur. Powerscourt koşu kariyerinde 2000-2100-2400 metrelerde Gr.1 – Gr.2 düzeli birincilikler yapmış bir aygırdır. Tayları arasında Finnegans Wake 1800 metre çimde Gr.1, 2400 metrede Gr.2 galibi olmuştur. Diğer bir tayı El Farrero Şili’de 2400 metredeki Derby koşusunun galibi olmuştur. Powerscourt’un kısrak babası Rainbow Quest olup aygırın taylarına mesafe dayanımı noktasında Sadlers Wells kadar Rainbow Quest’in de etkisi vardır. Mister Görkem’in annesi Kaneko kızı Gençceren’dir. Bildiğimiz üzere Kaneko Erkek Tay Deneme Gr.1 galibi olup Gazi’de ikincilik yapmıştı. Mister Görkem’in ikinci kısrak babası Ocean Crest olup bu aygır 1800 metrede Gr.2 galibidir. Mister Görkem’e mesafeye tahammül katkısı yapacak kısrak babası ise üçüncü kısrak babası Arslan’dır. Kılıçarslan oğlu olan bu aygır Cumhurbaşkanlığı Gr.1 galibi olması yanında Gazi’yi kazanan As Jet’in de babasıdır. Tayın dördüncü kısrak babası Guersillus’un ise Klasik yarış tablosu hayli başarılıdır. Bu aygırın taylarından Apaçi 1965 Gazi, Erkek Tay Deneme 1965 galibi, Mine 1 Cumhurbaşkanlığı 1964, Ankara 1964, Kısrak 1964 galibi, Süphan ise 1964 Çaldıran, 1965 Dişi Tay Deneme, Kısrak ve Ankara koşuları galibidir.

13 Rhythm Divine: Geçtiğimiz yılın Çaldıran Koşusu galibi olan bu atın babası Torok olup son şampiyon Piano Sonata’nın da babasıdır. Piano Sonata’nın ksırak babaları Shining Steel, Ay Tudor ve Wings Of Song’tu. Rhythm Divine’in ise Unaccounted For, Silver Hawk ve Lyphard’dır. Rhythm Divine’ın anne hattında Galetto, Gabina, Goldmark gibi Fransa’da başarılı olmuş Gr.1 atları yetişmiştir. Galetto ülkemizde de aşım yapmış ve mesafeye dayanım gösteren tempo atları ile tanınmıştır. Rhythm Divine’ın kısrak babsı Unaccounted For 1800 metrede Gr.1 Whitney Handicap galibidir. Breeders Cup Classic’te Cigar gibi bir ata geçilen Unaccounted For’un ülkemizde Mystical Storm isimli kızı Gazi’yi kazanmıştı. Rhythm Divine’ın ikinci kısrak babası Silver Hawk İngiltere derbyisinde üçüncü, İrlanda Derbisinde ikinci olmuştur. Bu aygır genelde mesafeye yatkın taylar verir ki bunu ülkemizde aşım yapan ve 3 Gazi galibi üreten oğlu Red Bishop ile de görmüştük. İngiltere Derby galibi Roberto üzerine 4*4 akraba olan Rhythm Divine hem baba, hem kısrak baba hatlarında hem de inbreeding bakımında mesafeye son derece yatkındır.

14 Run And Win: Win River Win taylarından biri olan Run And Win’in babadan mesafeye olan yatkınlığını biliyoruz. Tayın anne hattı Gr.1 galibi La Troublerie isimli kısrağa çıkmaktadır ki bu kısrak 1600-1850 metrede kazanmış 2000-2100 metrelerde plase yapmıştır. Gay Bride ve onun kızları ile ülkemizde açılım yapan bu anne hattında genelde orta mesafede iyi atlar yetişmiştir. Run And Win’in annesi Bella Mia 1100-1500 metrede 8 yarış galibidir. Bu eşleşme daha çok Piano Sonata’ya benziyor. Baba mesafeci tay veriyor ve anne de Emma gibi kısa mesafede çok başarılı olmuş.

15 Sharpa: Kurtiniadis’in bu koşudaki diğer bir tayı da Sharpa olacak. Kurtiniadis’in babası Mujahid ünlü Danzig hattından gelmekte olup İtalya’da aşım yapaktadır. Dewhurst Stakes Gr.1’i 1400 metrede kazanan bu aygırın harada tayları 2400-2800 metrede yarışlar kazanabilmiştir. Kurtiniadis’in kısrak babası olan Dr Devious ise İngiltere Derby galibidir. Sharpa’nın annesi ise Sri Pekan kızı Dinara’dır. Tayları orta mesafeye çok yatkın olan Sri Pekan Gazi galibi Miramis’in babası, Gazi galibi Blaze To Win’in de kısrak babasıdır. Sharpa’nın ikinci kısrak babası Terimon ise İngiltere Derby’sini Nashwan’a kaybetmiş ancak 2000-2400 metrede Gr.1 dahil üst seviye yarışlar yapmıştır. Sharpa’ya mesafe dayanımı katacak bir diğer kısrak babası ise Alcide olup bu aygır 2800 metrede St Leger galibidir.

16 Superstar: Scream To Scream’in Gazide yer alacak ikinci tayı olan Super Star babadan mesafeye yatkınlığa sahip gözüküyor. Ancak kısrak babalarına bakıldığında Desert Style ve Ahonoora mesafeye dayanım noktasında destek yapmayacaktır. Desert Style 1400 metrede National Stakes’i Definite Article ardında ikinci olarak tamamlamıştır. Ahonoora ise 1000 metrede Sprint Championship Gr.2, King George Stakes Gr.3 galibi King Stand Stakes Gr.1 ikincisi olmuştur.

17 Urla Fırtınası: Gazi’de ilgi çekici olacak isimlerden biri olan Urla Fırtınası sentetik pistte 2000 metrede iki koşu kazanmış, 2100 çimde ise Dinçer Cebeci Koşusu’nda ikincilik yapmıştı. Tayın babası Lion Heart genelde taylarının bu tip mesafe yarışlarından ziyade daha çok kısa-orta mesafedeki başarısı ile tanınmıştır. Tayın annesi Batı Garajı Be My Chief kızıdır. Bu aygır 1400-1600 metrede Grup yarışlar kazanmıştır. Bu aygırın tayları mesafede başarılıdır. Bu tayın ikinci kısrak babası Rahy ise 1200-1600 metrede başarılı olup tayları mesafe tutabilen aygırlardandır. Örneğin Fantastic Light isimli tayı Breeders Cup Turf, Sheema Classic gibi önemli yarışları kazanmıştır. Anne hattı kuvveti ile Urla Fırtınası ilgi çekici bir sonuç alabilir.

18 Vancouver: Bu tay henüz Maiden dışında bir yarış kazanamadı. Ancak yarışlarında düzlük sprinti ile dikkat çekiyor. Bu stilde koşmasının nedeni Sadlers Wells üzerine hem anne ham baba hattında olan akrabalıktır. Tayın babası George Vancouver ikili döneminde Breeders Cup Cup Juvenile Turf’ü 1600 metrede kazanarak mesafe yatkınlığın işaretlerini vermiştir. Henüz açık yarış galibi bir tayının olmaması aygırın eksi tarafı olup ilk nesil tayları bu yıl 3 yaşlı olarak koşmaktadır. Vancouver’ın ilk kısrak babası şimdiden efsane olmuş aygır Galileo’dur. Kısrak babası olarak da aygır olduğu kadar başarılı olan Galileo üzerinden ciddi bir kalite yakalayan Vancouver’ın ikinci kısrak babası Law Society de mesafeye yatkınlık verecektir çünkü İrlanda Derby galibidir. Diğer yanda Vancouver’ın üçüncü annesi olan Hilo Girl tanıdık bir aygır olan Bachelor Party’nin annesidir. Bu aygır ise Gazi galibi Kavranhan ve Airman’in babasıdır. Babadan zayıf gözükmesine rağmen Vancouver anne hattında oldukça kuvvetlidir.

19 Grayamazon: Çim pistte iyi bir kariyer yapan After Market’in kızı olan Grayamazon anne hattı ile de dikkat çekiyor. After Market, 1600-2200 metrede grup yarışlar kazanmıştır. Aygırın tayları arasında dişiler çok iyi olup Lady Of Fifty isimli kızı 1700 metre çimde Clement Hirsch Gr.1, Belle Gallantey isimli kızı ise 1800 metrede Beldame S Gr.1, 2000 metrede Delaware H Gr.1 galibi olmuştur. Bir diğer kızı Closing Range ise 2400 metre çimde Gr.3 galibidir. Grayamazon’un annesi Setryn ise Gazi Koşusu şampiyonu Graystorm’dan sonra bir başka kır yavrusu ile başarı yakalayabilecek mi? Anne hattında kısrak babalar Strike The Gold, Sun Music, Kılıçaslan ve Zeus Boy. Abdülcanbaz, Body Guard, Bebek Cafe, Rokoko, Figo Star, Grayamazon, Gray Empire, On Foot Trouble, Yenisei, Excuseme, Big Eagle, Naifcan, For Me gibi atların yetiştiği anne hattı hayli başarılı gözüküyor.

20 Peri Lina: Kısrak Koşusu galibi olarak 2018 yılına damga vuran ve vurmaya devam edecek olan Peri Lina’nın babası Falco’dur. Bu aygır Fransa’da Poule Dessai Des Poulains Gr.1 (Fransa Erkek Tay Deneme) galibidir. Aygırın Gr1 galibi diğer yavrusu Odeliz 2000 metrede İtalya’da bu başarısını yakalamış olup Peri Lina ile mesafe başarısı benzerdir. Bu iki atın da babaları Falco kısrak babaları Efisio’dur. Efisio’nun 1000-1400 metrede başarılı koşmuş bir aygır olması yanında ülkemizde Gazi galibi The Best ile tanınmaktadır. Peri Lina’nın ikinci ve üçüncü kısrak babaları olan Lead On Time ve Godswalk sürat yarışlarında başarılı olmuş sprinterlerdir. Godswalk buna rağmen Gazi galibi George Thomas’ın babası olarak mesafe tutan taylar da vermiştir.

21 Run For Derya: Victory Gallop taylarından biri olan Run For Derya start alacak üç dişi taydan biridir. Bu atın annesi Perfect Storm kızı Strong Hope olup kısa yarış yaşamında Kenan Binak A3 galibi olmuştur. Run for derya annesinin koşan ilk tayı olup annesi Thecelo’dur. Thecelo bildiği üzere Kısrak Koşusu Gr.1 galibidir. Run For Derya’nın annesi Dişi Tay Deneme ikincisi Rüya Kızım ile de anneden kardeştir.

Tema Tasarım | AnatoliaWeb