Ana Sayfa Aygırlar, Eşleştirme, Haberler 10 Haziran 2018 2489 Görüntüleme

İZ BIRAKAN KISRAKLAR

İZ BIRAKAN KISRAKLAR

Yetiştiriciliğin en önemli yanlarından biri şüphesiz kısrakların kalitesidir. Yapılan her eşleşme sonrasında yeni nesilde umut veren yeni bir tay dünyaya gelmektedir. Pek tabi bu atların içinde diğerlerine göre öne çıkanlar olacaktır. Kimisi hızlı, kimisi mesafeye dayanıklı kimisi de iyi aygır veya kısrak olarak kariyer yapacaktır.

Bu yazımda sizlere yetiştiriciliğe yön vermiş olan kısrakların bazılarından bahsedeceğim. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir istatistiğe göre iki farklı aygır yavrusu 5’in üzerinde G1 galibi vermiş kısrakların listesi yapılmış. Buna gördüğünüz tablo oluşmuş.

Bu tabloda bazı kısraklar oldukça ilgimizi çekecektir. Listenin ilk sırasında yer alan aygır Bold Reason kızı olan Fairy Bridge’dir. Claiborne tarafından yetiştirilmiş olan bu kısrak 5-h familyasına mensuptur. 2 koşuda start alan ve her iki koşuyu da kazanan Fairy Bridge’in anne hattı Special – Thong – Rough Shod – Dalmary ile Simons Shoes’a ulaşmaktadır.

Simon Shoes’un harada verdiği kısraklardan biri Dalmary bir diğeri ise Carpet Slipper’dır. Ailenin bu kısraktan sonra üretimi her iki kolda da iyi olup Carpet Slipper tarafında kimler yetişmemiş ki. Phalaris kızı olan Carpet Slipper’ın hattından;

Godiva (Gr.1), Windsor Slipper (Gr.1), Farda Amiga (Gr.1), Lac Oumiet (Gr.2), L’Carriere (Gr.3), St Jovite (Gr.1), Sharper (Gr.1), Fastness (Gr.1), Sought Out (Gr.1), North Light (Gr.1-Derby), Cedarberg (Gr.1), Hellenic (Gr.1), Greek Dance (Gr.1), Islington (Gr.1), Mountain High (Gr.1), Tannery (Gr.1), Gamut (Gr.1), Potala Palace (Gr.1), Golan (Gr.1), Tartan Bearer (Gr.2), Reform (Gr.1), Hidden Lake (Gr.1), Lalika (Gr.1), Wise Dan (Gr.1), Scalo (Gr.1), Cudas (Gr.1), Flamboyant (Gr.1), Atticus (Gr.1), Dubai Surprise (Gr.1), Roi Lear, Petoski (Gr.1), Val De Loir (Gr.1), Valoris (Gr.1), Aragorn (Gr.1), One Cool Cat (Gr.1), Vialli (Gr.1), Gondokoro (Gr.1), Cent Home (Gr.1) gibi isimler sayılabilir.

 

Gördüğümüz üzere Fairy Bridge’in kuvvet aldığı anne hattının gelişim gösterdiği kısrak Simon Shoes olup Carpet Slipper tarafında çok başarılı Gr1 atları bulunmaktadır. Bu atların bir kısmı Sadlers Wells, Spectrum, Nureyev, yavrusu isimlerdir. Sadlers Wells ve Nureyev Dalmary’nin bulunduğu koldan yetişmiş aygırlar olduğundan her iki koldan yetişmiş aygır ve kısraklarının eşleşmesinin olumlu sonuçlar verdiği hemen fark edilmektedir.

Dalmary’nin kızları içerisinde esas pay Rough Shod simli kızına verilmelidir. Ancak Solario’dan olma kızı Gold Mary de kendine has bir hat açabilmiştir. Bu kısrağın hattında Light Year (Gr.1), Saint Cyrien (Gr.1), Silvermine (Gr.1), Sillery (Gr.1), Lucky Moment (Gr.2 – Kısrak Koşusu Gr.1 ikincisi), Satko (Gr.3, pGr.1) gibi atlar yetişmiştir.

Dalmary – Rough Shod açılımında bu kısrağın kendi yavruları arasında Gr.1 galibi Ridan, Gr.1 galibi Moccasin bulunmaktadır. Her iki Gr.1 galibi yavrusunu Nantallah isimli aygırdan vermiştir. Nantallah’ın babası Nasrullah olup bu aygır önemsediğim bir kısrak olan Shimmer’in kanını taşımaktadır. Önemli bir koşu kariyerine sahip olmamasına rağmen başarılı olan Nantallah ile Rough Shod 4 kez eşleşmiş diğer iki yavrusundan Lt Stevens aygırlık yapmış ve 5 Gr.1 galibi üretmiştir. Lt Stevens ünlü Alysheba’nın kısrak babasıdır.

Nantallah ile Rough Shod eşleşmelerinde diğer isim ise Thong’dur. Florida Derby dahil 13 koşu galibi Ridan, Spinaway, Test ve Alcibiades gibi önemli dişi yarışlarının olduğu 11 yarışı kazanan Moccasin, 3 stakes galibiyeti yanında American Derby, Arlington Classic koşularında plase olan 9 yarış galibi Lt Stevens yanında Thong’un yarışları daha mütevazidir.

Claiborne yetiştirmesi bu kısrak 5 yarış galibi olup harada Gr.1 galibi King Pellinore, Gr.1 galibi Thatch, aygırlık yapan Gieger Counter, Dusty Boots, Stratford gibi atları üretmiştir. Thong’un kızları arasında ciddi bir yarış kariyeri yapan olmamıştır. Ancak Special, Lisadell ve Espadrille isimli kısrakları aygır üretmiş hatlara sahiptir.

Lisadell için en önemli referans sanırım Glenveagh isimli kızının torunu olan El Condor Pasa’dır. Japonya’da aygırlık yapan ve döneminde çok iyi yarışlarıyla şampiyon seçilen bu at Kingmambo’dan olmadır. El Condor Pasa 5-h familyasının üretimleri arasında özel yere sahip isimlerden biridir. Çünkü babası Kingmambo’nun annesi özel kısrak Miesque olup 16 koşuluk kariyerinde 12 kez kazanmış efsane bir koşu atıydı. Ve bu kısrak Nureyev’in bir kızıdır. Nureyev’in annesi Special olup Thong’un torunudur. El Condor Pasa’nın kısrak babası Sadlers Wells’dir. Sadlers Wells’in annesi Fairy Bridge de Special’ın kızı olduğuna göre Thong bir kez daha karşımıza çıkmaktadır. Bitti mi… Hayır..

El Condor Pasa’nın annesi Saddlers Gal annesi Glenveagh ile Lisadell üzerinden Thong’a ulaşmaktadır. Bu durumda üç kez Thong üzerine ulaşan kanı ile El Condor Pasa bu kısrak üzerine yakın akrabalık taşımaktadır. 11 koşuluk kariyerinde 8 kez kazanan ve Japan Cup galibi olan bu değerli arıkanın unutulmaz mücadelelerinden birinde Prix de L’Arc de Triomphe’u Montjeu’ye kaybettiğini hatırlatırım.

El Condor Pasa örneğinde gördüğümüz üzere Thong ailesinin en üretken kısraklarından biridir. Aygır Nureyev’i veren Thong esas ününü Fairy Bridge, Number, Bound, Kilavea isimli kısraklarıyla kazanmıştır. Konumuzun yıldızı olan Fairy Bridge harada Sadlers Wells (Gr.1), Tate Gallery (Gr.1), Perugino, Fairy King, Classic Music gibi aygırları üretmiştir. Sadlers Wells ve Fairy King aygır babalık vasıflarıyla yeni nesillerde yerini almıştır.

Special’ın diğer kızlarından Bound’un oğlu Archipenko (Gr.1) iyi bir aygır olarak biliniyor. Bu hattın üretimleri arasında Breeders Cup Classic galibi Blame de bulunuyor. Kilavea ise oldukça ilgimizi çeken sonuçlar almış bir hattı kurmuştur. Kilavea hattında milyoner Bienemado yetişmiştir ki bu at aygırlarımızdan Manila’nın oğlu olan Bien Bien’in oğludur. Gr.1 galibi Madame Chiang bu aileden yetişmiştir ki babası Archipenko da bu ailede yetişmiştir. Ankara Koşusu Gr.1 galibi olan Arsenic de Kilavea hattından yetişmiştir.

Special’ın kızları arasında iyi üretim yapanlardan biri de Number’dır. Bu kısrak süper kariyerli Nijinsky II’nin kızı olup gr.1 galibi aygır Jade Robbery ve öz kardeşi aygır Numerous’u üretmiştir. Çok sayıda başarılı atın yetiştiği bu aileden yetişen Breeders Cup Dirt mile galibi Corinthian da ülkemizde aşım yapmaktadır.

Gördüğümüz üzere 5-h ailesi önemli üretimleri olan bir familyadır ve Fairy Bridge isimli kısrak oğulları Sadlers Wells, Fairy King, Tate Gallery, Perugino, Classic Music ile listede en fazla Gr.1 galibi üreten aygır yavrulara sahip kısrak olmuştur. Gelecek ay listedeki diğer kısraklara da değineceğim. Sağlıcakla kalın.

sairgencero@gmail.com

Not: Yazının orijinali TJK SESİ Dergisi’nde yayınlanmıştır.

Tema Tasarım | AnatoliaWeb