Pedigri Analizi ve Eşleşme Önerileri

Pedigri Analizi ve Eşleşme Önerileri

TOROK (IRE) - CHATILA (USA) - SINGSPIEL (IRE)TOROK (IRE) – CHATILA (USA) – SINGSPIEL (IRE)

 

Torok’un baba hattı Northern Dancer – Sadlers Wells – In The Wings – Singspiel şeklindedir. Dikkat çekici nokta baba hattı üzerindeki tüm isimler çok iyi kısrakların taylarıdır. Bu nedenle Torok eşleşmelerinde baba hattı üzerindeki aygrıları üreten anne hatlarını biraz irdelemek gerekir.

In The Wings’in annesi High Hawk İtalya’da Premio Roma G1 galibi olmuş ve İtalyan Kısrak Koşusu G1 ikincisidir. Irish Oaks G1 ikinciliği de olan High Hawk bir Shirley Heights kızıdır.

Sadlers Wells’in ciddi uyum sağladığı kısrak baba hattı Shirley Heights ile ürettiği In The Wings’in harada gösterdiği başarı dikkat çekicidir. In The Wings’in bu başarısında anne hattının kuvvetli üretimi vardır. İkinci annesi olan Sunbittern’ün Petingo’dan verdiği kızı Seriema hattın gösterdiği uyumu teyit ederek Shirley Heights’tan G1 galibi kısrak Infamy’i vermiştir. Seriema kolunda yetişen atlar arasında Avustralya’da VRC Oaks ikincisi olan Summerbliss, G2 galibiInnuendo, G2 galibi Criticism, G2 galibi Moon Queen ve kızı G3 galibi Beauty Parlor yetişmiştir.

Sunbittern’ün High Hawk gibi Shirley Heights’tan olan yavrusu Dunoof hattın kollarından biridir. Dunoof’un hattında G3 galibi Charlotte O Fraise, G3 galibiSeltitude yetişmiştir. Bunlardan Seltitude ülkemizde bulunan Without You’nun annesidir. Without You Cross Fire ve White Fire isimli yavruları ile hattın gücünü göstermiştir.

Sunbittern’ün Shirley Heights’tan olan yavrularından biri de High Spirited’dır. Bu kısrağın bulunduğu kolda G2 galibi Amfortas, G2 galibi Shuruq, G1 galibiChachamaidee, G1 ikincisi aygır Chevalier, G3 galibi Muntahaa, 1000 Guineas G1 galibi Virginia Waters, G3 galibi Rain Goddess, G3 galibi Baciami Piccola gibi atlar yer almaktadır.

Sunbittern’ün harada 1982’de verdiği kır yavrusu High Tern’ün babası High Line’dı. High Tern’ün harada verdiği taylarından biri ise Shirley Heights oğluHigh Estate’den olan High Rise oldu. Sunbittern ve kızları için tercih edilen Shirley Heights kanı oldukça uyumlu sonuçlar almıştır. High Rise 1998 yılında Epsom Derby’i kazanarak bunu gösteren örneklerden biridir.

High Tern’ün kızlarından biri olan Jawaher ise Dancing Brave isimli aygırdan olmaydı. Koşu hayatında kazanamamış olan Jawaher harada en iyi yavrusunuShirley Heights oğlu Deploy’dan vermiştir. Bu kısrağın ismi Zomaradah’tır ve Oaks D’Italia G1, A.P.Taylor Stakes G2 galibi Breeders Cup Filly and Mare Turf Koşusu G1 üçüncüsü olmuştur.

Zomaradah gözde kısraklardan biriydi ve Godolphin’in harası Darley’de World Cup şampiyonu Dubai Milennium’dan erkek bir tay verdi. Bu tay iki yaşındaNational Stakes G1’i kazanan 3 yaşında Irish 2000 Guineas galibi olan Dubawi’den başkası değildir.

Torok’un baba hattı üzerinden gelen kana göre eşleşme planlamalarında Dubawi kanı öne çıkabilir. Çünkü Dubawi’nin 2017 yılında Breeders Cup Filly And Mare Turf G1 galibi olan yavrusu Wuheida bunun güzel bir örneğidir. Babası Dubawi olan Wuheida’nın annesi ise Singspiel kızı Hibaayeb’dir. Bu atın pedigrisinde Dubawi’nin annesi G1 galibi Zomaradah ile In The Wings’in annesi G1 galibi High Hawk da aynı eşleşmeye sahiptir.

Shirley Heights / Sunbittern eşleşmesinin Torok’ta uygulaması aygıra Shirley Heights, Dubawi ve Sunbittern kanı taşıyan kısrakların çekilmesi ile mümkün olabilir gözüküyor. Ülkemizde Aracı Ekürisi’nde bulunan Without You denemeye açıktır. Shirley Heights kanı taşıyan DarshaanDeployPrivate Tenderkısrakları Torok ile denemeye açık gözüküyor.

Torok’un babası olan Singspiel’in kariyeri parlak olup müthiş yarışlar koşmuştur. Aygırın bu başarısında baba hattının gücünden kadar annesi Glorious Song’un da etkisi olduğunu iddia edebiliriz. 34 koşuluk kariyerinde 17 birincilik yapan Glorious Song, Santa Margarita Inv. H G1, La Canada S G1, Top Flight H G1, Spinster S G1 gibi önemli koşularda kazanmış annesinin de ilk meşhur olan yavrusuydu.

Ballade isimli kısrağın Hail To Reason oğlu Halo’dan verdiği Glorious Song’dan sonra yine Halo’dan olan G1 galibi aygırlık yapmış olan Devil’s Bagyetiştirilmiştir. Ballade sonraki yıllarda üç kez Northern Dancer, iki kez Vice Regent ile eşleşmiştir. Ancak Glorious SongDevils Bag ayarında taylar üretmemiştir. 1988-89 döneminde Halo ile iki kez daha eşleşen Ballade, Angelic Song ve Saint Ballado’yu üretti.

Saint Ballado iyi bir aygır olup gerek Halo’nun gerekse de Ballade’ın kanını yaymıştır. Halo – Hail To Reason kanının Japonya’da tesis edilmesini sağlayanSunday Silence da ilerleyen bölümde değineceğimiz bir aygır olacaktır.

Halo’nun Ballade’dan olan kızı Angelic Song ise harada Sadlers Wells’den aygır Sligo Bay’ı vermiştir. Angelic Song’un Unbridled isimli aygırdan olan kızı Lady Ballade Japonya’da G3 koşular kazanmıştır. Lady Ballade’ın harada Deep Impact’ten olan oğlu Danon Ballade G2 galibidir. Buradaki eşleşme Torok için önemli bir referanstır çünkü Deep Impact’in babası Sunday Silence olup Halo’nun en büyük yavrusudur. 3*3 Halo üzerine akraba olan Danon Ballade 2018 aşım sezonunda Türk yetiştiricilerin aygırı olarak İngiltere’de görev yapacaktır.

Torok’un babası Singspiel’in annesi Glorious Song’un, Halo / Ballade eşleşmesine sahip olması aygırımızda hem Halo hem de Glorious Song – Ballade hattı üzerine akrabalıklar yönteminin uygulanabileceğini gösteriyor. Ülkemizde Halo kanı taşıyan aygır Sunday Silence oğlu Divine Light olduğundan bu aygırın kısrakları Torok’a oldukça uygun gözüküyor.

Bu eşleşmeye referans olacak taylardan biri geçtiğimiz günlerde koşan ve ikinci koşusunda da kazanan Carbonaro isimli taydır. Babası Divine Light olan tayın annesi bir Karabeyhan kızıdır. Karabeyhan’ın annesinin Halo kızı Broad Halo olmasıyla Carbonaro isimli tay Halo üzerine 4*3 akrabadır. Bu durumda Halo kanı taşıyan Torok’a hem Divine Light hem de Karabeyhan kısrakları denenebilir.

Yine bu eşleşmeyi desteleyecek bir örnek de Singspiel’in Japonya’da aygırlık yapan temsilcisi Lohengrin’den verilebilir. Lohengrin’in Japon 2000 Guineas galibi oğlu Logotype’ın annesi bir Sunday Silence kızıdır. Bu tayın pedigrisinde Halo akrabalığı 4*3 derecelidir. Lohengrin’in G2 galibi olan yavrusuKarakurenai’nin annesi ise Agnes Tachyon kızıdır. Bu kısrak babası Sunday Silence oğlu olduğundan 4*4 dereceli Halo akrabalığı bulunmaktadır. Lohengrin’in diğer açık yarış başarısı olan tayları Vous Etes JolieGottfried de Halo akrabalığını Sunday Silence üzerinden yakalamaktadır.

Singspiel’in G1 galibi oğlu Asakusa Denen’in annesi bir Machiavellian kızı olduğundan bu atı da bu eşleşme örneklerine ilave edebiliriz. Çünkü Machiavellian’ın annesi Coup de Folie de bir Halo kızıdır. Bu eşleşmenin benzeri Singspiel yavruları Bon SpielBint SusuDance SpielShort Affair’de bir kez daha gözlenmiştir.

Halo kanı taşıyan kısraklar yaygındır. Sunday SilenceHarlans HolidayMachiavellianSouthern HaloRahy gibi uluslararası aygırlar yanındaKarabeyhanDivine LightVictory Gallop gibi ülkemizdeki aygırların kısrakları Torok ile denemeye açık gözüküyor.

Bunlardan Rahy için ayrı bir pencere açabiliriz. Çünkü Singspiel ile anneden kardeş olan Rahy de bir Glorious Song yavrusudur. Babası Blushing Groomolan Rahy İngiltere’de Middle Park Stakes G1 ikincisi olmuş, 4 yaşında gittiği Amerika’da ise G2 koşu kazanmıştır. Esas şöhretini harada yapan Rahy 13’ü G1 galibi olmak üzere 91 stakes galibi at üretmiştir. Bunların 14’ü 1 milyon dolar sınırını aşan atlardır.

Baba tarafında Rahy bulunan G1 galibi at sayısı 123’tür. Bunların önemli bir bölümü Rahy kızlarının ürettiği aygırların taylarıdır. Rahy bu yeteneğini şüphesiz annesi Glorious Song’dan büyük ölçüde almıştır. Rahy kızlarının ürettiği atlar arasında After MarketDeclaration Of WarRutherienneMegahertzLife At TenPosseWorthaddEven The ScoreYou’aresothrillingCourageous CatSophisticat ve Giants Causeway bulunmaktadır.

Torok harada Rahy kanı taşıyan kısraklar ile eşleştiğinde Glorious Song üzerine akrabalık olacağından bu güçlü kısrağı pedigride buluşturmak iyi bir fikirdir. Rahy’nin günümüzde kanını devam ettiren oğlu Noverre’dir. Fantastic Light isimli oğlu diğer güçlü temsilcisidir. Noverre’in Fransa’da lider aygır olan oğlu Le Havre ülkemizde tanınan atlardandır.

Rahy kanı daha çok Amerika’da Storm Cat ile olan eşleşmelerinde ciddi üretimler yapmıştır. Giants CauseayYou’aresothrillingSophisticatCourageous CatAfter MarketGrand RewardJalilSchrambergTrue Cause gibi atları üreten bu eşleme sonuçta çok iyi kısrak baba vasfı gösteren isimler sunmuştur.

Torok için Rahy kanı arandığında doğal olarak karşımıza Storm Cat ile harmanlanmış pedigriler çıkacaktır. Bunlar arasında Giants Causeway gibi aygır üretmiş bir ismin kızları Torok ile denemeye son derece açık gözüküyor. After Market ülkemizde bulunan aygırlardan biridir ve yakın gelecekte haraya girecek olan kısrakları ileri yıllarda Torok ile denenebilir.

Storm Cat / Rahy eşleşmelerinde en dikkat çekici sonuçlardan birini You’aresothrilling elde etmiştir. Bu kısrak harada 2011 yılından bu yana Galileo ile eşlenmektedir. İlk yavrusu Marvelous olan bu eşleşmenin daha sonra sırasıyla GlenneaglesCoolmoreTaj Mahal ve Happily’i ürettiği görüldü. 3’ü G1 kazanmış olan bu atların hepsi mükemmel koşu atlarıdır. Bu eşleşmelerde dikkat çeken nokta Glorious Song kanının Sadlers Wells kanı ile buluşmuş olmasıdır. Torok ile yapılacak eşlemelerde Glorious Song kanı bir hayli önemlidir.

Glorious Song’un harada verdiği 3 kızı içerisinde en dikkat çekici tayı veren Chansonnette’tir. Mark Of Esteem tayı olan bu kısrak Japonya’da haraya alınmıştır ve Fuji Kiseki’den Danon Chantilly isimli tayı üretmiştir. Danon Chantilly NHK Mile Cup G1 galibi olup aygırlık yapmaktadır. Bu atın dikkat çeken tarafı iseHalo üzerine 3*3 akraba olmasıdır.

Glorious Song isimli kısrağın Rahy’i Blushing Groom’dan verdiğini biliyoruz. Yine bu aygırdan verdiği Morn Of Song ise harada bu kısrağın hattını devam ettiren kısraktır. Morn Of Song harada Prix Vermille G1 kazanan yavrusu Mezzo Soprano’yu Darshaan’dan vermiştir. Storm Cat’e çekildiğinde ise Emirates To Dubai isimli aygırı vermiştir. Darshaan yavrusu kızı G1 galibi olursa pek tabi Sadlers Wells’e çekilir. 2006 yılında Sadlers Wells / Mezzo Sopranoeşleşmesinden G3 galibi Claremont yetiştirilmiştir. Morn Of Song’un biri ilgilendiren tarafı ise kanını devam ettiren kızının Halwa Song olmasındır.

Halwa Song bu kısrağın Nureyev’den olan yavrusudur. Halwa Song harada Sunday Silence oğlu Deep Impact ile eşleşmiş ve 2008’de G3 galibi Frere Jacques’i vermiştir. Bu arıkan da yukarına önemini vurguladığımız üzere Halo 3*4 inbreeding’tir. Halwa Song’un Deep Impact ile olan buluşması bununla sınırı değildir. Halwa Song yine Deep Impact’tan G3 galibi Martinborough’yu verirken bu uyumu iyice teyit etmiştir.

Halwa Song’un Machiavellian’dan olan yavrusu Halwa Street’in ise Sunday Silence / Deep Impact uyumu daha ciddi sonuçlar vermiştir. Halwa Street ile Deep Impact iki kez eşleşmiş bu denemelerde Victoria Mile G1 galibi Verxina, Shoka Sho G1, Dubai Turf G1 koşuları galibi Vivlos yetişmiştir. Her iki eşleşmedeHalo akrabalığı 3*4*5 dereceleridir.

Singspiel’in Stakes koşularda toplam 173 yavrusu dereceye girmiştir. Bunları gruplandırdığımızda aşağıdaki tablo karşımıza çıkar. 28 Eşleşme ile Mr.Prospectorkısrak baba hattında en fazla karşımıza çıkan kandır. Direkt Mr.Prospector kızları ile 5 stakes atı üreten Singspiel’in Gone WestMachiavellianKingmambo,GulchSeeking the Gold ve oğlu Dubai Millennium gibi aygırların kızları ile iyi yavrular vermiştir. Mr.Prospector hattı ile en yüksek uyum ise Woodman ve oğlu Mujtahid ile görülmüştür. Atlantic Oak (GB), Bourbonnais (IRE), Dark Islander (IRE), Primevere (IRE) ve Silkwood (GB) isimli başarılı taylarının kısrak babası Woodman’dır.

Woodman’in ülkemizde aşım yapan oğlu Mujtahid ile Singspiel eşleşmesi Fastback (IRE) ve Sohgol (IRE) isimli atları üretmiştir. Torok / Mujtahid kızları ile ülkemize iki at vermiştir. Bu tayların her ikisi de ilk yarışlarında koşu kazanmayı başarmıştır. Oğlum Murat ilk iki koşusunu kazanmış ve 15 Temmuz Şehitleri Koşusu G2’de ve Kayı Koşusu A2’de üçüncülükler yapmıştır. Aynı eşleşmeye sahip Nuray Sultan Şartlı-1 koşusunu kazanmıştır.

Singspiel’in Stakes koşularda ikinci uyum kanalı ise Sharpen Up hattıdır. 15 stakes dereceli yavrusu Sharpen Up hattından olan Singspiel bunlardan tam 10’unu Kris kızlarından üretmiştir. Fidelia (IRE), Fragrancy (IRE), Imagine (DEN), Jathabah (IRE), Kayak (GB), La Zona (IRE), Mojave Moon (GB), Sweet Folly (IRE), Zaafran (GB) ve Zayn Zen (GB) isimli atları üreten bu eşleşme ülkemizde Shining Steel ve Common Grounds ile denenebilir gözüküyor. Kris’in oğlu olan bu iki aygırdan Common Grounds’un annesi Lyphard kızı olup Singspiel / Lyphard eşleşmelerinin de başarılı olması nedeniyle yetiştiricilerimizin dikkatinden kaçmamalıdır. Ülkemizde bu eşlemeye sahip iki Torok tayı bulunuyor. Şerbetli ve Birthday Girl isimli kısrakların bu yavruları 2018 yılında start alacaklar.

Torok / Shining Steel eşleşmesine sahip koşan tek tay vardır. Aygırımızın Gazi G1Ankara G1Kraliçe II.Elizabeth G2 koşuları galibi şampiyon yavrusuPiano Sonata bu eşleşmenin sahibi tayıdır. Shining Steel’in kısrak babası Mill Reef olup bu uyumun ortaya çıkmasında etkisi vardır. Singspiel’in Sharpen Up kanından 15, Mill Reef kanından 11 stakes performanslı tayı bulunuyor.

Singspiel’in şampiyon tayı Folk Opera’nın annesi Halling kızıdır. Halling’ın kısrak babası ise Nijinsky II oğlu Green Dancer’dır. Green Dancer hem baba hem anne hattı ile Singspiel’e uyumlu bir kana sahiptir ve Torok / Halling eşleşmeleri iyi netice vermeye adaydır. Ayrıca Kris’in önemli bir temsilcisi olan Diesisülkemizde temsilcileri bulunan bir aygırdır. TriangleKortayHelderbergAbhobic LadyLaila ManjaPatchworkSignature DKeylockTadawulLa TurqueLady Liska gibi kızları ile bildiğimiz Diesis’in bu temsilcileri yada bunların kızları uyum sağlamaya yakın gözüküyor. Diesis oğlu olan Three Valleys’in kızları da Torok’a denenmeye uygun gözüküyor. Selkirk kızı olan Without You isimli kısrak ise hem anne hattı hem de babası ile Torok’a uyum sağlayacak bir kısraktır.

Singspiel’in Stakes koşularda yüksek uyum sağladığı kan hatlarından biri de Mill Reef’tir. Never Bend oğlu olan bu efsane koşu atı günümüzde yavrusu Shirley Heights ve onun oğlu Darshaan ile özellikle kısrak baba hatlarında yer almaktadır. Ülkemizde Mill Reef oğlu Doyoun aşım yapmış ancak bu aygır yeterince doğru kullanılmamıştır. Torok’un da Mill Reef eşleşmeleri öne çıkacak düşüncesinde olup DoyounMille BallesRoyal BequestRunning Mill ve Simply Great gibi ülkemizde bulunan temsilcilerinin kanını taşıyan kısraklar denemeye açıktır.

Singspiel / Mill Reef eşleşmelerinde Lohengrin (JPN)Eastern Anthem (IRE), Morning Song (GER), Kerlis (GB), La Vriga (GB), Andean (GB), Princess Taylor (GB), Claire Song (IRE), Private Charter (GB), Cymbal (IRE), Singalong (GB) ve Zeitoper (GB) gibi Black Type atlar üretilmiştir. Bunlardan özellikle Japonya’da aygırlık yapan ve G1 galibi Logotype’ın babası olan Logenrin ile Dubai Sheema Classic galibi Eastern Anthem dikkat çekicidir.

Mill Reef’in babası olan Never Bend bu eşlemeyi tamamlayıcı kan olarak düşülebilir. Çünkü Never Bend oğlu Riverman’ın kısrak babası olduğu hatlarda tam 6 at Black Type başarısı göstermiştir. Bakerman (GB), Solva (GB), Blaise Chorus (IRE), Covert Ambition (GB), Mulaqat (GB) ve Singleton (GB) isimli bu atlara bakarsak Never Bend oğlu iki isim Mill Reef ve Riverman, Singspiel’e uyum sağlamıştır.

Bu durumda ülkemizde bulunan Riverman kanına sahip kısraklar da bu uyum kanalı içerisinde olacaktır. BahriBrief TruceIrish RiverLoup Sauvage,RousillonLahib kanı taşıyan yurtdışı menşei anneler ile River SpecialGhathanfarMy Volga Boatman gibi ülkemizde aşım yapmış aygırların kızları denemeye açık gözükmektedir.

Bunun yanında Riverman oğlu Virginia Rapids’in hala aşımda olan yavrusu Win River Win’in kızları da bu değerlendirme içerisindedir. Never Bend’in ülkemizde çok başarılı olmuş torunu Wolf’ü de unutmamak lazım. Wolf babası Domineau üzerinden Never Bend’e bağlanmaktadır. Wolf kanı taşıyan kısraklar dayanıklı taylar üretmede Torok’a oldukça uygun gözüküyor. Bu hattın tepesinde yer alan aygır Never Bend’in babası olan Nasrullah’tır.

Nasrullah günümüze farklı kollardan ulaşmaktadır ve bunlardan biri de oğlu Red God ile ulaştığı Blushing Groom’dur. Singspiel için önemli eşleşmelerden biri de Blushing Groom kanı ile olmuştur. G1 galibi Lahudood (GB) ve Pacific Rim (IRE) başta olmak üzere Wild Savannah (GB), Puppeteer (GB), Candy Singer (ARG), Circle of Life (IND), Cartaya (GB), Clasp (GB), Eldalil (GB), Andina (IRE) ve Balladeuse (FR) Singspiel / Blushing Groomeşleşmesine sahiptir.

Ülkemizde Blushing Groom hattının en önemli temsilcisi Rainbow Quest oğlu Bin Ajwaad olmuştu. Daha önceki dönemde Bachelor Party vardı ve her iki aygırın kanını taşıyan kısraklar Torok ile denenebilir gözüküyor. Torok / Bin Ajwaad eşleşmeli iki tay koşmuştur ve Karya isimli tayı bunlardan biri olup 3 yarış kazanmıştır.

AraziRahySpectrumNoverreLe HavrePursuit Of LoveRainbow QuestQuest For Fame gibi Blushing Groom kanı taşıyan aygırlar Torok ile denenebilir.

Eşlemenin kapsamını diğer Nasrullah hatları ile birleştirdiğimizde Grey Sovereign – Fortino ile Caro hattını Grey Sovereign – Zeddaan – Kalamoun – Kenmare ile Highest Honor hattını da dikkate almamız gerekir. Singspiel / Caro eşleşmelerinde Black Type atlar Cima de Pluie (GB), Everarda (GER), Russian Song (GER) olurken, Singspiel / Zeddaan eşleşmelerinde şampiyon Solow (GB), Bold Reason (AUS), Demisemiquaver (GB), Au Revoir (IRE), Gower Song (GB) ve Majounes Song (GB) yetişmiştir. Nasrullah kanı taşıyan diğer eşleşmelerde Music Review (GB), Commemorating (AUS), Three Degrees (IRE) ve Glad Tiger (GER) yetişmiştir ki bu atlar Bold Ruler ve Boldnesian kanı taşımaktadır.

Caro hattının ülkemizdeki temsilcisi Galetto bu noktada öne çıkabilir. Çünkü Torok’un G1 galibi tayı Rhythm Divine’ın anne hattı Stainless – Madam P –Gold Leaf – Gold Rose ile Gold Bird’e ulaşmaktadır. Galetto ise Caro’nun Gold Bird’den verdiği oğludur. Bu durumda hem annesi hem babası üzerindenTorok / Galetto arasında bir uyum ortaya çıkabilir.

Ülkemizde aşım yapan aygırlardan Yonaguska’nın babası Cherokee Run da babası Runaway Groom ile Blushing Groom’a ulaşmaktadır. Bu durumda Yonaguska kızları baba hattı itibariyle Torok ile uyum gösteremeye açıktır. Ayrıca Yonaguska’nın kısrak babası olan Silver Ghost’un Mr.Prospector / Haloeşleşmeli olması da yüksek bir kan uyumu oluşmasında etkili olacaktır.

Torok’un baba hattı Singspiel – In The Wings – Sadlers Wells ile Northern Dancer’a ulaşmaktadır. Northern Dancer’ın güçlü aygır kolları bulunuyor.NureyevDanzigLyphardNijinsky IIStorm Bird (Storm Cat) gibi bu hatların Singspiel ile denenmiş olanları iyi neticeler almıştır. Storm Bird – Storm Cat hattı daha çok Amerika’da bulunduğundan Avrupa’da çekim yapan Singspiel bu kan ile fazlaca buluşamamıştır. Ama ülkemizde bu eşleşme rahatlıkla denenebilecektir. Torok’un başarılı taylarından Sefir Bey’in annesi Mountain Cat’in bir kızıdır.

Singspiel’in Northern Dancer oğulları ile olan eşleşme tablosu aşağıdaki gibidir. Singspiel / Danzig ile Dubai World Cup galibi Moon Ballad (IRE),Daressalam (GER), Tastahil (IRE), Lawspeaker (GB), Ludka (AUS), Pale Mimosa (IRE), Suailce (IRE), Village Fete (GB), Appiel (AUS), Confidential Lady (GB), Single (FR), Totally Ours (GB), So Belle (GB), Take Cover (GB) yetiştirilmiştir.

Ülkemizde Danzig hattından Sea Hero, Eagle Eyed, Kurtiniadis, Akındayım, Taliphan, Red Route, Evoke, Rakan gibi isimler aşım yapmıştı. Bu aygırlar ile Danehill Dancer, Danehill, Rock Of Gibraltar, Anabaa, Ad Valorem, Chiefs Crown, Pine Bluff, Dumaani, Brahms, Danzig Connection, Dayjur, Bertoini, Langfuhr, Zieten, Green Desert, Shaadi, Emperor Jones, Polish Patriot, Mull Of Kintyre, Mujahid, Fath, Monashee Mountain, Always Fair, Foxhound, Perugino gibi ülkemize ithal yollarla gelmiş Danzig oğlu aygırların kızları Torok’a uyum sağlamasını beklemeliyiz. Torok’un koşan taylarından iki koşu galibi Sefire Sultan ve Şartlı-1 galibi Mavi Gözlü Dev’in kısrak baba hattı Danzig’e çıkmaktadır.

Singspiel / Lyphard eşleşmelerinde Porthcawl (GB), Potala Palace (SAF), Queen of Naples (GB), Solista (GB), Zar Solitario (GB), Zarzuela (DEN), Ometsz (IRE), Secret Singer (FR), Songlark (IND) ve Via Milano (FR) isimli Black Type atlar üretilmiştir. Lyphard oğlu Manila ve Suivant’ın ülkemizdeki yavruları uyum göstermesini bekleyeceğimiz diğer kısrak grubudur. Ayrıca Lyphard’ın Bellypha kolunda yer alan kısrak Shot Stopper ile bu kısrağın kızı ve aygır oğullarının kızları uyum gösterebilir. ArgaeusCannon bu kısrağın aygır oğullarıdır. Yine Lyphard kanı taşıyan LinamixDancing BraveRainbows For Life (aygır oğlu Avangard’ın kızları ile), Dahar, Al Nasr, Pharly, Alzao ve Sicyos kızları Torok ile uyum gösterebilir.

Singspiel / Nijinsky II eşleşmelerinde Doe Ray Me (GB), Caesar’s Song (IRE), Regal Hawk (GB), Oh Oklahoma (AUS), Belmonte (AUS), Wall of Sound (GB), Dream Ballad (AUS) yetiştirilmiştir. Nijinsky II uyumu Torok için önemlidir. Çünkü ülkemizde yapılan analizlerde Torok / Unaccounted Foruyumu hayli öne çıkartılmaktadır.

Unaccounted For çok değerli bir aygır ve şimdilerde iyi bir kısrak babası olarak yükselişe geçmiştir. Torok’un Çaldıran Koşusu G1 galibi olan tayı Rhythm Divine’ın annesi Stainless bir Unaccounted For tayıdır. Bu tayın başarısını gördükten sonra pedigrinin açılımını söyle yapabiliriz. Singspiel / Nijinsky IIuyumunu Nijinsky II ile 4/3 kardeş olan The Minstrel’den de bekleyebiliriz. Northern Dancer / Flaming Page eşleşmesine sahip olan her iki aygırın pedigrilerde olan buluşmaları da olumlu neticeler veriyor.

Bu durumda Unaccounted For’un kısrak babası olan The Minstrel’in Singspiel ile dolayısıyla Torok ile uyumlu sonuç alması doğaldır. Bu eşlemede Singspiel’in annesi Glorious Song’un geri planda Swaps kanı taşımasının da etkisi olduğunu düşünüyorum. Torok / Unaccounted For eşleşmesi iki kez denenmiştir veRhythm DivineJet Fly gibi başarılı iki tay üretilmiştir.

Ülkemizde Nijinsky II kanından olan Marlin ve Palace Pageant’ın da uyum göstermesi beklenmelidir. Sky Classic, Dancing Spree, Shahrastani, Royal Academy, Dance Of Life, Green Dancer, Caerleon, Vision, Kings Lake, Ile De Bourbon, Niniski gibi belli başlı Nijinsky II oğlu aygırların kısraklarını da Torok’a uyumlu görmek gerek. Green Dancer – Green Tune ile ulaştığımız Green Gönen’in kızları, Ile De Bourbon ile ulaştığımız Barbar’ın kızları yine bu uyum çerçevesinde değerlendirilebilir.

Northern Dancer oğullarının listesine devam edersek Singspiel / Nureyev eşleşmeli Songcraft (IRE), Parivash (GB), Eavesdropper (GB), Investissement (GB) ve Singing Poet (IRE)’i görürüz.

Önceki yıllarda göre Singspiel / Roberto hattı arasında yükselen bir uyum gözlenmiştir. G1 galibi Rewaaya (NZ) başta olarak Mister Music (GB), Licia (ITY), Brad Barows (USA) ve Pietrasanta (GB) yetiştirildiği bu eşlemenin Torok tarafı ise daha güçlüdür. Halo gibi Roberto da bir Hail To Reasonoğludur. Torok’un babası Singspiel anne hattında Halo taşıyordu. Torok’u ise kısrak babası Red Ransom ile verdi ki bu aygır Roberto’nun oğludur.

Torok eşleşmelerindeki başarı da Roberto kanı taşıyan diğer kısrakların etkisi yadsınamaz. Çaldıran G1 galibi Rhythm Divine’ın anne hattına bakılırsa ikinci annesi Madam P’nin Silver Hawk kızı olduğu görülür. Dolaysıyla Roberto üzerine 4*4 inbreeding bulunmaktadır. Diğer yanda aygırın grup koşuda plase yapmış yavrusu Heyamola’nın anne hattına bakılırsa üçüncü annesi Taroob’un Roberto kızı olduğunu görürüz. Heyamola’nın pedigrisinde de Roberto 4*4 Inbeedingbulunmaktadır. Bu eşleşmelerden yola çıkarsak ülkemizde bulunan Roberto hattı aygırların kızları Torok ile çok iyi netice almaya yakındır. Bunlardan Sri Pekan, Red Ransom oğlu olduğundan uygun gözükmemekle birlikte Red Bishop iyi bir adaydır.

Singspiel eşleşmeleri ile Torok’un koşan taylarını kıyas yapmaya devam edersek Ela Mana Mou isimli aygıra da değinmemiz gerekir Mosaic (GB), Tarandot (IRE), Principal Dame (AUS) isimli Black Type atları üreten bu eşleşme ülkemizde iki koşu galibi Griffon ile hayat bulmuştur. KV8-listed koşularda ikinciliği bulunan Griffon, Gazi Koşusu’nda yer almış taylardan biriydi.

Singspiel’in Sir Gaylord hattından ürettiği Authoress (GB), Spielmeister (AUS), Vinea Federspiel (IRE) üç black type isim vardır. Bunlardan sonuncusuDistant Relative kızından olmadır. Bu durumda ülkemizde aşım yapmış olan Distant Relative’in ve bu aygırın oğlu olan Luxor’un kısrakları da Torok ile denemeye açık gözüküyor.

Bunların dışında Singspiel’in stakes koşularda dereceye girmiş diğer yavruları ve kısrak babaları aşağıdaki gibidir.

Abjer (FR) – Lando (GER), Gloomy Sunday (FR) – Lando (GER), Nouvelle Noblesse (GER) – Lando (GER), Scarlett’s Pride (FR) – Saratoga Six (USA),Sextet (CAN) – Saratoga Six (USA), Wood Chorus (GB) – Terimon (GB), Dar Re Mi (GB) – Top Ville (IRE), Opera Comique (FR) – Top Ville (IRE),Songlark (GB) – Ahonoora (GB), Grand Bahama (IRE) – Our Native (USA), Dordogne (IRE) – Efisio (GB), Kid Edward (IRE) – Efisio (GB), Montrachet (GB) – Efisio (GB), Singhalese (GB) – Efisio (GB), Papineau (GB) – Grey Dawn (FR), Summer’s Eve (GB) – Grey Dawn (FR), Mrs Snow (GB) – Twilight Agenda (USA), Navarra Queen (GB) – Leone (GER), Nordic Thunder (GER) – Leone (GER), Glorious Sight (IRE) – Warning (GB), Moi Non Plus (GB) – Warning (GB), Jamr (GB) – Monsun (GER), Lateral (GB) – Aragon (GB), Aztec Smytzer (AUS) – Gaius (IRE), Restless Soul (GB) – Prince Rupert (FR),Tramuntana (AUS) – Success Express (USA), In Time’s Eye (GB) – Alleged (USA), Ancient Egypt (GB) – Artaius (USA), Antioquia (GB) – Bering (GB),Singing (FR) – Bering (GB), Submariner (USA) – Bering (GB), Paulini (AUS) – Luskin Star (AUS), Pavlova (AUS) – Luskin Star (AUS), Colonel Parker (AUS) – Molokai Prince (AUS), Park Esteem (IRE) – Relkino (GB), Birkspiel (GER) – Lord Udo (GER).

 

Şair Gençer O.

İlginizi çekebilir

Analizler

Analizler

Tema Tasarım | AnatoliaWeb